خبر اختصاصی تلسکوپ فضایی هابل و وارسی محل ستارگان قدیمی

شروع موضوع توسط zshkoo ‏22/12/15 در انجمن فناوری و تکنولوژی

 1. zshkoo
  مدیر مسئول
  تیم ترجمه اختصاصی آفتابگردان

  تاریخ عضویت:
  ‏29/8/15
  ارسال ها:
  677
  تشکر شده:
  3,210
  امتیاز دستاورد:
  98
  جنسیت:
  زن

  دوست عزیز، برای استفاده از تمامی مطالب مجله لطفا از طریق این لینک ثبت نام کنید.

  دوست عزیز، برای استفاده از تمامی مطالب مجله لطفا از طریق این لینک ثبت نام کنید.  این عکس که ، با دوربین سیاره ای میدان وسیعِ شماره 2 ، نصب شده روی تلسکوپ فضایی هابل NASA/ESA
  گرفته شده ، خوشه کروی Terzan 1 را نشان می دهد. که در کنار صورت فلکی عقرب ، با حدود 20000 سال نوری فاصله از ما قرار دارد و یکی از 150 خوشه کروی متعلق به این کهکشان ؛یعنی کهکشان راه شیری ست.


  خوشه های کروی معمولی ، مجموعه ای از 100 هزار ستاره هستند که توسط جاذبه گرانشی متقابل شون در یک شکل کروی چند صد سال نوری قرار گرفته اند. تصور می شود که هر کهکشان دارای مجموعه ای از این خوشه های کروی باشد. بعضی ها مثل کهکشان راه شیری دارای چند صد تا می باشد؛ در حالی که کهکشان های غول پیکر بیضوی می توانند هزاران خوشه کروی داشته باشند.

  آن ها حاوی برخی از قدیمی ترین ستاره های یک کهکشان هستند، از این رو رنگ های مایل به قرمز ستاره ها در این عکس ، اون رنگ آبی روشن مربوط به ستاره های قدیمی است و متعلق به خوشه نیست. سن ستاره های درون خوشه کروی به ما این را می گوید که آنها از اولین مراحل شکل گیری کهکشان ، تشکیل شده اند!!!
  همچنین مطالعه این ستاره ها می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم کهکشان ها چگونه شکل گرفته اند.


  Terzan 1 مانند بسیاری از خوشه های کروی، منبعی از اشعه های ایکس است. درست مثل این است که آن اشعه های ایکس از سیستم دو گانه ستارگان که شامل یک ستاره نوترونی چگال و یک ستاره معمولی است ، می آید.
  ستاره نوترونی موادی را از ستاره ای مجاور جذب می کند و باعث تشعش اشعه ایکس می شود. پس از آن سیستم وارد مرحله سکون شده که در طی آن ستاره نوترونی سرد می گردد، و تشعش اشعه ایکس با ویژگی های متفاوت. البته قبل از آن از ستاره مجاور مواد کافی ای می گیرد تا برای تابش بعدی استفاده گردد.


  مترجم : زهرا (Zshkoo)

  منبع : nasa.gov
   
  • با تشکر با تشکر x 7
  بارگذاری...
کلمات کلیدی (برچسب ها):
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.