چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

شروع موضوع توسط Fatima_ei ‏8/3/16 در انجمن روانشناسی

 1. Fatima_ei
  مدیر مسئول
  تیم ترجمه اختصاصی آفتابگردان

  تاریخ عضویت:
  ‏27/8/15
  ارسال ها:
  189
  تشکر شده:
  1,026
  امتیاز دستاورد:
  98
  جنسیت:
  زن
  شايد فكر كنيد كه خصوصيات و ويژگي هاي فردي، جزو جدايي ناپذير شخصيت شماست. البته تا چند سال پيش هم متخصصان و افراد عادي همگي بر اين باور بودند كه خصوصيات شخصيتي افراد تا قبل از 30 سالگي شكل مي گيرند و راهي براي ايجاد تغيير و شكل گيري خصوصيت رفتاري جديد وجود ندارد. اما تحقیقات اخیر این گونه نشان می دهد که خصوصیات شخصی و فردی حتما می تواند تغییر کند. مهمترین نکته در این میان، آن است که ما بخواهیم؛ اگر بخواهیم می توانیم خصوصیات اخلاقی و شخصیتی و در نتیجه دنیای خود را تغییر دهیم.​

  كدام رفتارها را دوست داريد؟
  آيا در حال حاضر شخصيت خود را دوست داريد؟ يا از آن خسته و ناراحتيد و مي خواهيد تغييرش دهيد؟ باور داشته باشيد ايجاد تغيير، چندان سخت و غيرقابل تصور نيست. بلكه راه هاي بسيار ساده اي وجود دارد كه فقط با تمركز بر آنها و استمرار شان مي توانيد به نتيجه دلخواه برسيد.
  در مرحله اول بايد به شخصيت جديدي كه مورد نظرتان است، فكر كنيد. آن را تحليل كنيد. ببينيد كه چه تغييراتي براي دستيابي به اين شخصيت جديد لازم است. در اين مرحله بايد براي خودتان به طور دقيق مشخص كنيد كه چرا مي خواهيد شخصيت خود را تغيير دهيد. آيا فقط در نظر داريد شريك زندگي، دوست، پدر، مادر يا ديگران را تحت تاثير قرار دهيد و راضي كنيد؟ يا صرفا براي راضي كردن خودتان اقدام به تغيير مي كنيد؟ اگر اين تغييرات براي رضايت شخص ديگري باشد، رفتار شما درست نيست و تغيير تلقي نمي شود. بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه وقتي اين گونه تغييرات بر پايه نيازهاي شخصي خودتان نيست، زياد دوام نمي آورند. ممكن است چند روزي، تغييراتي در خود حس كنيد اما بزودي درمي يابيد كه خود را گول زده ايد. اينها تغييراتي اساسي نبوده و پايدار نخواهند بود.
  پس به نكته مهمي رسيديم، هيچ وقت شخصيت خود را به اين خاطر كه ديگران شما را دوست ندارند، تغيير ندهيد. اما اگر از تنها نشستن در خانه و احساس ناراحتي نسبت به شرايط فعلي خسته شده ايد، در اين صورت مي توانيد تغييرات مثبتي در خود ايجاد كنيد و به يقين پس از اين تغييرات خوشحال و راضي خواهيد بود.

  چگونه رفتار خود را تغيير دهيم؟
  در مرحله بعد، بايد يكي از خصوصيات خود را انتخاب و روي آن تمركز كنيد. چون با تمركز روي يك ويژگي خاص، بهتر و مفيدتر اقدام خواهيد كرد. فراموش نكنيد، براي موفقيت در هر تغييري بايد ابتدا قدم هاي كوچك برداريد و كم كم تغييرات مورد نظر خود را ايجاد كنيد. انجام تغييرات كوچك فعلي، باعث مي شود تغييرات بزرگ تر آتي، راحت تر انجام پذيرد. خصوصيات اخلاقي دلخواه را دستچين كنيد. بايد دقيقا بدانيد كه چه مي خواهيد. اين طور نباشد كه فقط با مشاهده فردي بگوييد كه «من مي خواهم شبيه او باشم!» بلكه ببينيد كه دقيقا چه خصوصيتي در او وجود دارد كه تحسين شما را برمي انگيزد. به عنوان مثال، انتخاب مناسب كلمات در گفتگو يا قابليت او در حل كردن مسائل در شرايط دشوار و... تمام اين موارد را در يك دفترچه يادداشت كنيد.

  تغيير نگرش
  براي ايجاد تغيير، بايد نگرش خود را عوض كنيد. براي اين كه شخصيت خود را تغيير دهيد نياز داريد تا نگرشتان را مرحله به مرحله تغيير دهيد. اگر مي خواهيد فردي شاد و خوش برخورد يا جسور و پر دل و جرات باشيد، بدانيد كه زمان نياز داريد؛ پس به خودتان زمان بدهيد بتدريج طرز برخورد خود را تغيير دهيد.
  براي موفقيت در هر تغييري بايد ابتدا قدم هاي كوچك برداريد انجام تغييرات كوچك فعلي، باعث مي شود تغييرات بزرگ تر راحت تر انجام پذيرد
  عادت هاي بدي را كه قبلاداشته ايد كنار بگذاريد. در شخصيت فعلي شما عاداتي وجود دارد كه اگر بخواهيد شخصيتي بهتر داشته باشيد، بايد اين عادات را كنار بگذاريد.
  براي تغيير به خودتان زمان بدهيد. تغيير شخصيت و خصوصيات رفتاري يكشبه انجام نمي شود. اهدافي كوچك و منطقي براي خودتان در نظر بگيريد مثلابراي رهايي از حس نگراني، به خود بگوييد نبايد بيش از 10 دقيقه نگران باشيد و سعي كنيد صبور باشيد. اگر روي اين تغيير تمركز كنيد و بر سر خواسته تان پافشاري كنيد، به صورت كارآمد و مفيد شخصيت خود را تغيير خواهيد داد. بتدريج در مي يابيد كه كمتر نگران مي شويد و بيشتر آمادگي پذيرش مسائل مختلف را داريد.
  فراموش نكنيد تمام اين مراحل بايد مرحله به مرحله انجام شود. شما تصميم گرفته ايد رفتارتان را عوض كنيد؛ پس قبل از اين كه واقعا تغيير كنيد نياز به زمان داريد. مثلاممكن است شما تمام بهار و تابستان روي خودتان كار كنيد تا در پاييز شخصيت جديدي داشته باشيد. به قول معروف «رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود...»
  پس اگر نتوانستيد بسرعت خود را تغيير دهيد، نا اميد نشويد، چرا كه همه ما براي بهتر شدن، به زمان احتياج داريم.
  اگر در شخصيت شما چيزي هست كه به هر دليل نمي توانيد از آن بگذريد يا آن را دوست داريد، پس آن را براي خود حفظ كنيد؛ چرا كه مهم است نسبت به شخصيت جديد خود حس خوبي داشته باشيد.
  اگر فكر مي كنيد به خاطر افراد ديگري كه در زندگي شما حضور دارند، نمي توانيد تغييرات زيادي در خودتان به وجود آوريد، از ايجاد تغييرات كوچك شروع كنيد. عاداتي را كه دوست نداريد كنار بگذاريد و آنها را با عادات مثبت جديد جايگزين كنيد. اگر پدر و مادر يا فرد ديگري از شما در مورد اين تغييرات پرسيد، به آرامي به او پاسخ دهيد كه مشكلي نيست و فقط مي خواهيد راحت تر باشيد و بهتر زندگي كنيد.
  باز هم اين نكته را تكرار مي كنيم كه بيشتر اوقات ايجاد تغيير اساسي در رفتار كاري بسيار سخت است؛ اما نگران نباشيد شما مي توانيد روند اين تغييرات را بتدريج انجام دهيد و البته حواستان باشد كه افراد دور و برتان شما بايد برخورد جديد شما را بپذيرند؛ چرا كه در غير اين صورت برقراري ارتباط با ديگران سخت خواهد بود. اين نكته نبايد شما را از ادامه راه براي داشتن يك زندگي بهتر مايوس كند.


  دراینجا چهار راهکار ساده کمک کننده را ارائه می کنیم اما متذکر می شویم که شرط اول خواستن است.

  1- زمان وقوع
  در مورد عادت غلط،‌ هشيارانه عمل کنيد در ابتدا بايد بدانيد چه موقع و چرا درگير آن عادت غلط مي‌شويد و يا به عبارتي چه موقع و چرا عادت بد تمام وجود شما را درگير خود مي‌کند. اگر بخواهيد اين عادات را متوقف کنيد بايد با دقت به اين موضوع توجه داشته باشيد تا تشخيص دهيد تحت چه شرايطي به اين کار روي مي‌آوريد و يا چه احساساتي باعث مي‌شود اين عادات در شما بروز کنند. اگر اين موضوع شناسايي شود، آن وقت مي‌توانيد اصل ماجرا را ريشه‌يابي کرده و به طور صحيح و علمي آن را حل و فصل کنيد. مثلا اگر حين صحبت در يک مکان عمومي و يا در حضور جمعيت دايم صداي خود را صاف مي‌کنيد بايد اضطراب ناشي از حضور در جمع را برطرف کنيد تا اين عادت بد از بين برود.

  2- یادداشت برداشتن
  همه چيز را بنويسيد تا بتوانيد به‌طور واقعي و حقيقي در مورد آن فکر کنيد. شرايط، احساسات و عواطف قبل و حين بروز آن عادت بد را بنويسيد تا ببينيد در اين جريان اشتباه در ذهن شما چه مي‌گذرد. مثلا وقتي هميشه دير مي‌رسيد بايد گزارشي تهيه کنيد تا ببينيد اشکال کار در کجاست. اين گزارش را حداقل براي يک هفته نگه داريد. مرحله بعدي تجزيه و تحليل اين گزارشات و شناخت عوامل شروع‌کننده اين عادات غلط است. طوري که حتي فکرش را هم نمي‌توانيد بکنيد که چه‌قدر در رفع اين عادات موثر است. چون باعث مي‌شود آگاهانه و هشيارانه به تمام شرايط مربوطه تسلط پيدا کنيد و اين شما باشيد که افسار حرکات و رفتارهايتان را در دست بگيريد نه اينکه آنها زمام وجود شما را تحت کنترل داشته باشند.

  3- پيدا کردن جايگزين
  وقتي زمان و دليل بروز يک رفتار غلط را شناختيد منطقا مرحله بعدي پيدا کردن جايگزيني موقت يا دايم است. به‌عنوان مثال اگر در شرايطي دايم صدايتان را صاف مي‌کنيد پاسخ جايگزين آن است که آرام عمل‌ دم انجام دهيد چون انجام اين کار و صاف کردن صدا به‌طور هم‌زمان ممکن نيست. در نتيجه اين عادت غلط برطرف مي‌شود. مطمئن باشيد ظرف مدت بسيار کمي نتيجه مي‌گيريد يعني طي چند روز، بروز عادت غلط در شما بسيار کم مي‌شود. اگر هنگام اضطراب فورا فرياد مي‌کشيد و يا غرغر مي‌کنيد، اين بار بلافاصله حين عصباني شدن مي‌توانيد چند شماره بشماريد. نفس عميق بکشيد يا در محلي آرام‌تر کمي چشمان‌تان را ببنديد.

  4- تغيير جهت فکر
  طبق نظر متخصصان، مديتيشن هم در شکستن عادات غلط کمک‌کننده است. به اين ترتيب وقتي علت و عامل بروز رفتار غلط را شناختيد، دفعه بعد که عامل بروز، وجود داشت با مديتيشن مي‌توانيد فکرتان را به سمت ديگري جهت دهيد. تاکتيک ديگر، بستن يک کش به دور مچ دستتان است. هر بار که متوجه شديد آن عادت غلط در حال بروز است کش را بکشيد تا محکم به دستتان بخورد و دردتان بگيرد. آن وقت فورا رفتارتان را عوض مي‌کنيد و به تدريج عادت غلط را ترک کرده و عادتي مناسب جايگزين آن مي‌کنيد.

  منابع:
  روزنامه جام جم
  هفته نامه سلامت
   
  • با تشکر با تشکر x 5
  • درجه 1 درجه 1 x 2
  بارگذاری...
موضوعات مشابه
 1. maryam_eco2003
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  591
 2. jumong
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  1,173
 3. SaVsa
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  539
 4. masoud yarahmadi
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  704
 5. Fatima_ei
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  479
بارگذاری...
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.